ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Nowy rok szkolny rozpoczął się 1 września 2003r.. Naukę będzie kontynuowało 51 uczniów z klas I – VI oraz 17 przedszkolaków. Do grona doszła p. M.Bartusiak, która będzie uczyć języka angielskiego w klasach IV – VI oraz p. logopeda (3 godziny tygodniowo).

WYCIECZKA PO OKOLICY

„Piękna jest nasza ziemia,

I piękny nad nią błękit …”

We wrześniu p. Arleta Kozłowska zorganizowała wycieczkę po okolicy. Jedną z ciekawostek naszego terenu jest rozłożysty klon przy starym cmentarzu znajdującym się przy drodze do Żyrosławic.

OJCIEC ŚWIĘTY

16 października 2003r. dokładnie 25 lat temu 58 letni krakowski kardynał Karol Wojtyła został wyniesiony do godności papieża. W historii papiestwa był drugim cudzoziemcem, kilka wieków wcześniej zastępcą św. Piotra był dostojnik holenderski. Papież przyjął imię Jan Paweł II.

13 października 2003r. z okazji 25 – lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II uczniowie pod kierunkiem p. Lidii Nowak przygotowali część artystyczną, na której recytowane były wiersze kardynała Karola Wojtyły.

Oprócz tego p. E.Zamojska wykonała piękną gazetkę. Jej główne hasło to: „Kalendarium Karola Wojtyły”.

„DZIEŃ NAUCZYCIELA”

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej – 14 październka 2003r.  – uczniowie pod kierunkiem p. A.Kozłowskiej przygotowali akademię, na którą złożyły się żartobliwe wiersze, piosenki, było wiele humoru. Nauczycieli i personel obdarowano kwiatkiem.

Z tej to też okazji nagrodę burmistrza otrzymała p. A.Kozłowska, zaś nagrodę dyrektora otrzymały:

p. E.Zamojska, p. M.Roszak, p. H.Szulc.

„ŚLUBUJĘ UROCZYŚCIE BYĆ DOBRYM UCZNIEM”

Takie słowa rozbrzmiały w naszej szkole w dniu 23 października 2003r.. W tym dniu 7 uczniów klasy pierwszej zostało przyjętych w poczet społeczności szkolnej. Pasowania dokonała p. Dyrektor Iwona Senske. Na program złożyły się konkursy, wierszyki, piosenki i zabawy. Program przygotowała wychowawczyni p. Halina Szulc.

Po pasowaniu i programie artystycznym rodzice przygotowali wspólną herbatę.

1 LISTOPADA ŚWIĘTO ZMARŁYCH

Tradycyjnym już zwyczajem w przeddzień Święta Zmarłych dzieci pod kierunkiem wychowawców udały się na miejscowy cmentarz by uporządkować mogiły poległych za naszą wolność „Nieznanych żołnierzy” oraz nauczycieli, którzy pracowali w tutejszej szkole, jak również księży miejscowej parafii: księdza A.Żuromskiego, księdza B.Bartoszaka. Po uporządkowaniu pomniki przyozdobiono kwiatami, zniczami.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 2003r. przypadała 85 rocznica odzyskania niepodległości.

Z tej to okazji w dniu 7 listopada p.M.Czeladka przygotowała piękny montaż słowno-muzyczny. Szatę graficzną w postaci gazetki obrazującej walkę żołnierza polskiego wykonała p. Elżbieta Zamojska.

JESIEŃ

Jesień tego roku ma nieco innych charakter. Nie otula nas babim latem. Październik był zimny, wietrzny i deszczowy. Dość często, w niektórych regionach kraju (Suwałki, Podkarpacie) temperatura nocą spadała od – 8 stopni Celsjusza do – 10 stopni Celsjusza. Uciążliwe też były wiatry. Zupełnie inny był listopad. W przeciwieństwie do października był miesiącem ciepłym i słonecznym. Temperatura wahała się w granicach od + 10 stopni Celsjusza do + 17 stopni Celsjusza.

ANDRZEJKI

„W Andrzejki nikt się nie przejmuje, tylko sobie wróży, żartuje i czaruje.”

Dnia 28 listopada 2003r. zorganizowano „Wieczór wróżb i czarów”. Wiele było uciechy i radości, kiedy odczytano wróżby z wosku lanego przez ucho starego klucza. Całokształt imprezy przygotowały p. A.Kozłowska i p. H.Szulc.

WYCIECZKA DO TORUNIA

2 grudnia 2003r. dzieci uczestniczyły w wycieczce do Planetarium w Toruniu.

PRZYJĘCIE ŚWIATEŁKA BETLEJEMSKIEGO

Harcerze i Instruktorzy Hufca Inowrocław przyjechali do naszej szkoły, aby przekazać nam wraz ze Światełkiem Betlejemskim serdeczne pozdrowienia i życzenia.

WIGILIA

19 grudnia 2003r. odbyła się Wigilia – wspólne dzielenie się opłatkiem, składanie życzeń. Następnie dzieci, rodzice, wychowawcy obejrzeli „Szopkę” przygotowaną przez p. Lidię Nowak.

CHOINKA – 16 STYCZNIA 2004r.

Tego dnia szkoła była odświętnie ubrana. Na choinkach pobłyskiwały kolorowe światełka. Na szybach białe śniegowe gwiazdki i bałwanki. Od sufitu zwisały kolorowe lampiony. Po korytarzu przechodziły się dzieci przebrane za najróżniejsze postacie. W nastroju muzyki kolędowej rozpoczęły się występy dzieci. Klasa II przygotowała montaż pt. „Dwunastu braci”. Dzieci do występu przygotowała pani M.Roszak. Po wysłuchaniu kilku kolęd kółko teatralne, które prowadzi pani H.Szulc wystawiło bajkę „Brzydkie kaczątko”.

W dalszej części programu dzieci recytowały wiersze, które przygotowała pani A.Kozłowska.

Po występach artystycznych był wspólny posiłek, gry i zabawy. Tę wesołą zabawę przerwał gwiazdor, który rozdał dzieciom paczki ze słodyczami.

TEGOROCZNE FERIE ZIMOWE trwały od 19 stycznia do 1 lutego 2004r.

W okresie ferii było dużo śniegu. Dzieci korzystały z wielu kuligów. Organizowali je miejscowi rodzice. Często widać było 3 – 4 kuligi dziennie. Ponadto dzieci zjeżdżały z górki. W ruch poszły sanki i łyżwy.

WALENTYNKI

13 lutego 2004r. odbyła się dyskoteka walentynkowa. Dyskotekę zorganizował Samorząd Uczniowski. Podczas dyskoteki odbył się wybór „Miss Walentynek”.

18 MARCA 2004r. – dzień był piękny i słoneczny. Przed szkołą zebrała się dziatwa szkolna. W środku było widać kukłę. Dzieci poszły pożegnać zimę, a powitać wiosnę. Barwny pochód wyruszył w kierunku stawku. Tam dokonały aktu topienia i palenia Marzanny, symbolu zimy, by barwnym gaikiem powitać wiosnę. Po spaleniu i utopieniu Marzanny dzieci w barwnym korowodzie z pięknym gaikiem przeszły przez wieś, by oznajmić mieszkańcom, że zima już dobiegła końca. Idąc, śpiewały piosenki o wiośnie.

Uroczystość „Powitania wiosny” połączona była obchodami „Dnia Kujawskiego”. Na uroczystościach tych obecna była p. wizytator Wasilewska, która rozpoczynała wizytację szkoły.

Na obchody „Dnia Kujawskiego” złożyły się:

  • konkurs na najładniejszą Marzannę
  • wystawa dawnego sprzętu gospodarstwa domowego
  • pokaz stroi kujawskich – haft kujawski
  • śpiewanie piosenek kujawskich
  • zwyczaje kujawskie
  • degustacja potraw
  • konkurs na temat Kujaw.

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

W dniach od 22 marca do 24 marca 2004r. odbyły się Rekolekcje Wielkopostne, które prowadził ks. prałat M.Wegnerowski. W rekolekcjach brały udział wszystkie dzieci i grono pedagogiczne.

SPRAWDZIAN PO SZKOLE PODSTAWOWEJ

1 kwietnia 2004r. uczniowie klas szóstych pisali sprawdzian, który dla większości z nich był pierwszym egzaminem w życiu. Był to test z języka polskiego, matematyki, przyrody i historii.

„DZIEŃ ZIEMI”

22 kwietnia 2004r. odbyły się obchody „Dnia Ziemi”. W ramach obchodów odbyło się sprzątanie terenu oraz konkurs na najładniejszy plakat.

30 KWIETNIA 2004r.

Pani wizytator Wasilewska dokonała podsumowania wizytacji i oceny pracy szkoły. Na podsumowaniu obecni byli: pani dyrektor, grono pedagogiczne, pracownicy szkoły, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, rodzice. Zebranie zaszczycił swą obecnością p. Grzegorz Roszak dyrektor Wydziału Kszt. Podst. i Gimazjalnego KC w Bydgoszczy oraz p. S.Milewska jako honorowy obywatel szkoły.

DZIEŃ DZIECKA

28 maja 2004r. w szkole odbyły się obchody „Dnia Dziecka i Sportu”. Na program złożyły się zabawy, konkursy, rozgrywki sportowe.

WYCIECZKA DO BISKUPINA I JEGO OKOLIC

Dnia 2 czerwca 2004r. uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę na Pałuki. Zwiedzali gród i muzeum w Biskupine, muzeum kolejek wąskotorowych w Wenecji.

KARTA ROWEROWA

18 czerwca 2004r. uczniowie klasy czwartej i piątej zdawali egzamin na kartę rowerową.

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLENGO

25 czerwca 2004r. odbyło się zakończenie roku szkolnego. Promocję otrzymali wszyscy uczniowie. Ośmioro uczniów ukończyło szkołę podstawową i przeszli do Gimnazjum w Gniewkowie. Dwie uczennice otrzymały świadectwo z paskiem: Mostkiewicz Alicja, Kucharska Marta.

LATO

W tym roku lato było deszczowe i zimne. Dopiero w sierpniu wypogodziło się i było bardzo ciepło. Żniwa przebiegały sprawnie.